Haku

FINE-82607-Y3M3R7

Tulosta

Asianumero: FINE-82607-Y3M3R7 (2026)

Vakuutuslaji: Vastuuvakuutus

Ratkaisu annettu: 13.05.2026

Liukastuminen. Henkilövahinko.

Tapahtumatiedot

Vahinkoilmoituksen mukaan asiakas liukastui vakuutettuna olevan kiinteistön piha-alueella 27.3.2023 piha-alueella ulkoportaiden kohdalla ja loukkasi itsensä. Korvausta henkilövahingosta haettiin kiinteistön vastuuvakuutuksesta.

Vakuutusyhtiö katsoi vastuuvakuutuksesta antamissaan päätöksissä, että osakkaiden kesken ei ole sovittu erillisiä osakas- tai asuntokohtaisia hiekoitusvuoroja, vaan osakkaat ovat itse hoitaneet käsihiekoitukset tarpeen niin vaatiessa. Vahinkoa kärsinyt asiakas on vakuutettuna olevan As Oy:n osakas, ja hän on ollut tietoinen As Oy:ssä sovitusta osakkaiden omalla vastuulla olevasta käsin tehtävästä hiekoituksesta ja siitä, ettei As Oy:n tilaama konehiekoitus kata kaikkia kulkuväyliä. Liukastuminen on siten sattunut osakkaiden yhteisesti omalle vastuulleen ottamalla alueella, eikä tällä alueella osakkaalle sattuneesta liukastumisesta aiheutuneesta vahingosta synny korvausvastuuta As Oy:lle. Näin ollen aiheutunutta vahinkoa ei korvattu As Oy:n vastuuvakuutuksen perusteella.

Asiakkaan vaatimukset ja vakuutusyhtiön kanta

Asiakas on tyytymätön vakuutusyhtiön antamaan päätökseen. Asiakas pyytää, että aiheutunut vahinko korvataan vastuuvakuutuksesta. Asiakas kertoo, että vahinkotapahtuman jälkeen on ollut raskasta sekä fyysisesti, että henkisesti ja näyttää siltä, että käteen jää pysyvä hermovaurio. Asiakas kertoo, että taloyhtiön huoltosopimus ei vahinkoaikaan vielä sisältänyt käsin tehtäviä hiekoitus- ja lumitöitä. Koneellinen hiekoitus ei ylettänyt rappujen yläpäähän, missä liukastuminen tapahtui. Asiakas lisää, että hiekkasäiliö sijaitsi mäen alla ja hän sairastaa reumaa, joten sepelin kantaminen on raskasta. Asiakas toteaa, että tuntuu kohtuuttomalta, että ikävä onnettomuus katsottaisiinkin omasta huolimattomuudesta johtuvaksi.

Vakuutusyhtiö toteaa vastineessaan, että asiassa saadun selvityksen mukaan As Oy on sopinut ulkoalueen liukkaudentorjunnan hoidettavaksi siten, että ulkopuolinen kiinteistöhuoltoyritys vastaa piha-alueen koneellisesta aurauksesta ja hiekoituksesta. Huoltosopimus ei sisällä talviaikaisia käsin tehtäviä lumitöitä eikä hiekoituksia. As Oy:ssä ei ole myöskään sovittu erikseen osakkaiden kesken hiekoitusvuoroja, vaan osakkaat ovat voineet tarpeen mukaan itse hiekoittaa konehiekoituksen ulkopuoliset alueet ottamalla hiekkaa pihalla olevasta hiekoitushiekkalaatikosta.

Yhtiö viittaa säätietoihin ja konehiekoituksesta saamiinsa tietoihin ja toteaa, että konehiekoitetun alueen osalta kunnossapito on yhtiön näkemyksen mukaan ollut asianmukaista ja riittävää – piha oli hiekoitettu muutamia tunteja ennen lumisateen alkua, olosuhteet eivät olleet muuttuneet ennen kuin sade alkoi ja jatkuvan lumisateen aikana tehtävä hiekoitus olisi käytännössä ollut hyödytöntä. Kunnossapidon asianmukaisuutta osoittaa myös se, että liukkaudentorjuntaa oli jatkettu heti seuravana päivänä lumisateen päättymisen jälkeen.

Yhtiö toteaa, että koska vahinko oli sattunut koneella hiekoitetun alueen ulkopuolella ulkoportaiden yläpäässä, tulee myös huomioida, miten As Oy:ssä oli sovittu hoidettavaksi konehiekoitettavan alueen ulkopuoliset alueet. Näiltä osin osakkaiden kesken ei ole sovittu erillisiä osakas- tai asuntokohtaisia hiekoitusvuoroja, vaan osakkaat ovat itse hoitaneet käsihiekoitukset tarpeen niin vaatiessa. Vahinkoa kärsinyt on As Oy:n osakas, ja hän on ollut tietoinen As Oy:ssä sovitusta osakkaiden omalla vastuulla olevasta käsin tehtävästä hiekoituksesta ja siitä, ettei As Oy:n tilaama konehiekoitus kata kaikkia kulkuväyliä. Liukastuminen on siten sattunut osakkaiden yhteisesti omalle vastuulleen ottamalla alueella, eikä tällä alueella osakkaalle sattuneesta liukastumisesta aiheutuneesta vahingosta synny korvausvastuuta As Oy:lle. Näin ollen aiheutunutta vahinkoa ei korvata As Oy:n vastuuvakuutuksen perusteella.

Vakuutetun kuuleminen

FINE on varannut vakuutuksenottajalle tilaisuuden esittää asiassa kannanottonsa.

Sopimusehdot ja lainsäädäntö

Vastuuvakuutuksen vakuutusehtojen kohdan 5.1 mukaan vakuutus korvaa vakuutuskirjassa mainitussa toiminnassa toiselle aiheutuneen henkilö- ja esinevahingon, joka todetaan vakuutuksen voimassaoloaikana vakuutuksen voimassaoloalueella ja josta vakuutuksenottaja on voimassa olevan oikeuden mukaan korvausvastuussa.

Vahingonkorvauslain (31.5.1974/412) 2 luvun 1.1 §:n mukaan, joka tahallisesti tai tuottamuksesta aiheuttaa toiselle vahingon, on velvollinen korvaamaan sen, jollei siitä, mitä tässä laissa säädetään, muuta johdu.

Ratkaisusuositus

Asiassa on kyse sen arvioimisesta, onko kiinteistönomistaja vastuussa asiakkaalle aiheutuneesta liukastumisvahingosta.

Vahingonkorvauslain ja yleisten vahingonkorvausoikeudellisten periaatteiden mukaan korvausvastuun syntyminen edellyttää pääsääntöisesti tahallisuutta tai tuottamusta. Tuottamuksella tarkoitetaan moitittavaa menettelyä eli virhettä, huolimattomuutta tai laiminlyöntiä. Kiinteistönomistajalla on vakiintuneesti katsottu olevan korostunut velvollisuus huolehtia siitä, että kiinteistön alueella voidaan turvallisesti liikkua. Talvella kiinteistönomistajan on huolehdittava siitä, että kulkuväyliltä poistetaan lumi ja väylät hiekoitetaan tarpeen mukaan liukkauden torjumiseksi. Mikäli kiinteistöllä liikkuva henkilö vammautuu liukkauden aiheuttaman vahinkotapahtuman vuoksi, kiinteistönomistajan on vastuusta vapautuakseen osoitettava toimineensa liukkauden torjunnassa asianmukaisesti olosuhteiden edellyttämällä tavalla tai vahingon johtuneen muusta syystä kuin kiinteistön liukkaudesta.

FINEn käytössä olevan selvityksen mukaan asiakas liukastui vakuutettuna olevan kiinteistön piha-alueella 27.3.2023 piha-alueella ulkoportaiden kohdalla ja loukkasi itsensä. Käytössä olevan selvityksen mukaan As Oy on sopinut ulkoalueen liukkaudentorjunnan hoidettavaksi siten, että ulkopuolinen kiinteistöhuoltoyritys vastaa piha-alueen koneellisesta aurauksesta ja hiekoituksesta. Huoltosopimus ei sisällä talviaikaisia käsin tehtäviä lumitöitä eikä hiekoituksia. As Oy:ssä ei ole myöskään sovittu erikseen osakkaiden kesken hiekoitusvuoroja, vaan osakkaat ovat voineet tarpeen mukaan itse hiekoittaa konehiekoituksen ulkopuoliset alueet ottamalla hiekkaa pihalla olevasta hiekoitushiekkalaatikosta.

FINEn Vakuutuslautakunta on aiemmassa ratkaisukäytännössään katsonut, ettei taloyhtiö ole omaan osakkaaseensa nähden vahingonkorvausvastuussa, vaikka liukkaudentorjunnassa olisikin puutteita, silloin kun kunnossapito on osakkeenomistajien hyväksymällä tavalla päätetty jättää osakkaiden itsensä suoritettavaksi. Vahinkoriski näin toteutetusta ja mahdollisesti riittämättömästä kiinteistönhoidosta kuuluu tällöin osakkaille itselleen.

FINEn käytettävissä olevan selvityksen mukaan vakuutuksenottajana olevassa taloyhtiössä liukkaudentorjunta käsihiekoitusta vaativilla alueilla on hoidettu osakkaiden talkootyönä, ja selvityksen perusteella asiakas on ollut tietoinen siitä, ettei huoltoyhtiö huolehdi käsilumitöistä tai käsin tehtävästä liukkaudentorjunnasta.

Tässä tapauksessa vahingonkärsinyt asiakas on liukastunut portaiden yläpäässä, jonka hiekoittaminen olisi tullut tehdä osakkaiden toimesta käsin.

Edellä mainitun perusteella FINE katsoo, ettei taloyhtiö ole omaan osakkaaseensa nähden vahingonkorvausvastuussa, kun kunnossapito on osakkeenomistajien hyväksymällä tavalla päätetty jättää osakkaiden itsensä suoritettavaksi. Vahinkoriski näin toteutetusta ja mahdollisesti riittämättömästä kiinteistönhoidosta kuuluu osakkaille itselleen.

FINE pitää vakuutusyhtiön päätöstä asianmukaisena.
 

FINE ei suosita muutosta asiassa.
 

FINE Vakuutus- ja rahoitusneuvonta
        

Jaostopäällikkö Hanén
Esittelijä Hyytiäinen

Tulosta