Tapahtumatiedot
A (s. 1947) on hakenut korvausta koronavirusrokotteesta aiheutuneesta lääkevahingosta 10.8.2022 päivätyllä lääkevahinkoilmoituksella.
A sai ensimmäisen annoksen rokotetta 23.4.2021 ja toisen annoksen 16.7.2021 Comirnaty-valmisteella (BioN-Tech and Pfizer).
A katsoi lääkevahinkoilmoituksessa, että rokotteesta aiheutui hänelle oikean lonkan hermosärky. Kyseessä oli jatkuva kipu, jonka vuoksi A ei pystynyt astumaan oikealla jalalla ja hänen oli otettava käyttöön kyynärsauvat. Kipua jatkui monta kuukautta, eikä sen syy selvinnyt lääkärikäynneillä. A mainitsi koronarokotteesta, jolloin lääkärit pitivät mahdollisena, että kipu oli aiheutunut rokotteesta. Lonkkakipu helpotti ajan oloon ja lonkka parani, mutta sama vaiva tuli helmikuussa 2022 vasempaan lonkkaan ja jatkui heinäkuulle 2022 saakka. A vaati korvausta kivusta ja särystä sekä muista kipuoireilusta johtuneista, elämäänsä vaikeuttavista tekijöistä.
Vakuutusyhtiö antoi asiassa korvauspäätöksen 18.10.2022. Yhtiö totesi, että oireilun korvaaminen lääkevahinkona edellyttää todennäköistä syy-yhteyttä lääkkeen käytön ja ilmenneiden oireiden välillä. Yhtiö viittasi A:ta koskeviin lääketieteellisiin selvityksiin, joiden mukaan A:n oikean lonkan oireiden todennäköisimpänä syynä oli pidetty reisiluun yläosan ison sarvennoisen limapussintulehdusta. Vasemman lonkan oireiden syynä oli pidetty nivelrikkoa. Yhtiö piti lonkkien oireilua rokotteesta riippumattomina, mihin viittasi myös pitkähkö aika rokotteen antamisen ja oireiden alkamisen välillä. Kyse ei ollut vakuutusehdoissa tarkoitetusta lääkevahingosta. A:n korvaushakemus hylättiin.
Asiakkaan valitus
A ilmoittaa tyytymättömyytensä vakuutusyhtiön korvauspäätökseen ja pyytää Vakuutuslautakunnan ratkaisusuositusta asiassa. Lonkkien kivut tulivat koronarokotteen ottamisen jälkeen, eikä A:lla ole koskaan aikaisemmin ollut vastaavia oireita. Kovien kipujen vuoksi A ei voinut nukkua kuin ainoastaan toisella kyljellään. Vaiva rajoitti elämää monin tavoin: ei voinut marjastaa, lenkkeillä, kalastaa tai hiihtää.
Vakuutusyhtiön vastine
Vakuutusyhtiö toistaa vastineessaan kielteisen kantansa.
Lääketieteellinen selvitys
Vakuutuslautakunnalla on käytössään A:ta koskevaa lääketieteellistä selvitystä ajalta 28.6.2021–31.5.2022.
Terveydenhoitajan vastaanottoa 16.7.2021 koskevan merkinnän mukaan A on saanut Comirnaty-koronavirusrokotteen oikeaan olkavarteen. Aiempi rokote samalla valmisteella on annettu 23.4.2021.
Terveyskeskuslääkärin vastaanottoa 28.6.2021 koskevan sairauskertomustekstin mukaan A on tullut vastaanotolle oikean lonkan kivun vuoksi. Kipu on alkanut ilman tapaturmaa ja ilmaantunut hiljalleen kesäkuun 2021 puolesta välistä lähtien. A on aiemmin kävellyt ongelmitta, mutta nyt hän on joutunut hakemaan kivun vuoksi kävelykepit. Kiertoliikkeet ovat olleet erityisen hankalia, eikä A ole oikein saanut sukkaa jalkaan. Oikeassa lonkassa on ollut pistävä kipu, A ei ole pystynyt nukkumaan oikealla kyljellään ja kyljen kääntäminen on ollut hankalaa. Kipu on tuntunut lähes koko ajan; istuessa tilanne on ollut rauhallinen. Kipu on paikantunut lonkan ulkosyrjälle ja säteillyt sieltä jonkin verran ulkoreiteen. A on käyttänyt kipuun parasetamolia (Panadol), mutta ei ole saanut siitä riittävää apua. Vastaanotolle A on kävellyt kahta kävelysauvaa apuna käyttäen ja ontunut oikeaa jalkaa. Tutkittaessa on todettu oikean alaraajan ison sarvennoisen limapussin tunnusteluarkuutta. Oikean lonkan taivutuksessa, ääriloitonnuksessa ja passiivisessa äärilähennyksessä on tullut pistävä kipu lonkan ulkoreunaan. Lonkan sisä- ja ulkokiertoja A ei ole pystynyt kivun vuoksi tekemään. Vasemman lonkan liikeradat ovat olleet laajat ja kivuttomat. Lääkäri on arvioinut, etteivät nopeasti alkaneet oireet sovi lonkan nivelrikkoon. Tilan on arvioitu sopivan ison sarvennoisen limapussin tulehdukseen. Limapussiin on pistetty kortisoni-puuduteseospistos.
Terveyskeskuslääkärin tekstin 21.7.2021 mukaan A on tullut uudelleen vastaanotolle kivun jatkumisen vuoksi. Oirekuva on lievittynyt ja A on pärjännyt nyt yhdellä kävelysauvalla, mutta esimerkiksi autoon meno ja sukkien pukeminen on edelleen ollut hankalaa. Kliininen oirekuva on ollut aiempaa käyntiä vastaava. A:lle on pistetty uusi kortisoni-puuduteseospistos ison sarvennoisen limapussiin. Tekstin 11.8.2021 mukaan A on kokenut paljon apua pistoksista ja kävely on onnistunut. A:lle on pistetty kolmas pistos ja hänelle on suositeltu jatkossa fysioterapiaa. A on tuonut esille mahdollisen yhteyden koronarokotteen ja lonkan oireiden välillä. Tekstin 3.9.2021 mukaan lonkan oireet ovat jatkuneet. A ei ole halunnut fysioterapiaan aiempien huonojen kokemusten vuoksi. Kipuun on määrätty lyhytaikaisesti parasetamoli ja ibuprofeenia sisältävä kipugeeli (Buranagel).
Terveyskeskuslääkärin tekstin 9.3.2022 mukaan A on tullut vastaanotolle vasemman lonkan kipujen vuoksi. Kivut ovat olleet samankaltaisia kuin aiemmat oikean lonkan kivut. Tutkittaessa oikean lonkan liikkeet ovat olleet kunnossa. Vasemman lonkan kierto sekä taivutus ja ojennus ovat aiheuttaneet kipua lonkan seutuun. Samoin lonkassa on ollut tunnusteluarkuutta. A:lle on pistetty vasemman lonkan limapussiin kortisoni-injektio sillä ajatuksella, että kyseessä olisi jälleen limapussintulehdus. Tekstin 21.3.2022 mukaan A on kävellyt yhden tai kahden kyynärsauvan avulla hitaasti ja kävelymatka pysähtymättä on ollut noin 200 metriä. Kortisonipistos on auttanut lyhyen aikaa. Lääkäri on arvioinut, ettei selvää limapussintulehdusta ole, ja arvioinut, että kyse on nivelrikkokivuista. A:lle on määrätty kipuun parasetamolin lisäksi buprenorfiinilaastari ja suunniteltu jatkossa tekonivelleikkauksen harkintaa, jos tämäkään ei auta kipuun. Tekstin 29.3.2022 mukaan A:lle on annettu vasemman lonkan limapussiin kortisonipistos.
Terveyskeskuspäivystyksen tekstin 1.4.2022 esitietojen mukaan kipu on jatkunut. A:lla on heinäkuussa 2021 todettu röntgenkuvassa lonkkanivelessä vasenvoittoisia nivelrikkomuutoksia. Päivystyksessä tehdyn kliinisen tutkimuksen perusteella on arvioitu, että kyse on ennen kaikkea nivelrikkokivusta, joka reaktiivisesti aiheuttaa koko alaraajan epätarkoituksenmukaista kuormitusta. A:lle on suositeltu parasetamolia säännölliseen käyttöön ja tehty lisäksi kovaa kipua varten resepti pienestä paketista oksikodonia (Oxynorm). A:lle on ollut tulossa ultraääniohjauksessa annettava nivelensisäinen injektio, ja hänet on kiireellisesti ohjattu fysioterapeutin ohjaukseen. Lisäksi on pohdittu jatkossa lähetettä keskussairaalaan tekonivelkirurgian arvioon.
Lantion, lonkan ja reiden magneettitutkimusta 7.4.2022 koskevan lausunnon 10.4.2022 mukaan A:n vasemmassa lonkassa on todettu ns. ahdaslonkkaoireyhtymä (CAM-tyyppinen FAI). Lonkkanivelessä on voimakasta lävistävää ruston ohenemaa, johon liittyy reisiluun pään puolella laajalti turvotusta. Luukuolioon viittaavaa ei ole todettu. Nivelessä on todettu myös kohtalainen nestelisä ja rustorenkaan ulkoreunalla rappeumaa. Luurajapinnassa on todettu myös noin 8 mm poikkimitaltaan oleva kystamuutos. Oikeassa lonkkanivelessä on todettu ahdaslonkkaoireyhtymä lievempänä ja lievää ruston ohenemaa sekä hiukan nestettä nivelessä.
Terveyskeskuksen lähetetekstin 25.5.2022 mukaan A:sta on tehty lähete keskussairaalaan arvioon lonkan nivelrikon vuoksi.
Ratkaisusuositus
Kysymyksenasettelu
Asiassa on kysymys siitä, tuleeko A:lla Comirnaty-rokotteen antamisen jälkeen ilmenneet lonkkien kivut korvata rokotteen aiheuttamana lääkevahinkona.
Sovellettavat vakuutusehdot
Lääkevahinkovakuutuksen ehtojen (voimassa 1.1.2021 alkaen) kohdan 4 mukaan lääkevahingolla tarkoitetaan ruumiillista sairautta tai vammaa tai psyykkistä sairautta, jonka vahingonkärsineen käyttämä lääke on todennäköisesti aiheuttanut.
Asian arviointi
Lääkevahinkovakuutuksesta korvataan henkilövahinko, jonka vahingonkärsineen käyttämä lääke on todennäköisesti aiheuttanut. Tämä tarkoittaa, että vahingolla voi olla useita mahdollisia syitä, mutta lääkkeen käyttö on kaikki syyt kokonaisuutena huomioiden todennäköisin. Syy-yhteyden arvioinnissa otetaan huomioon lääkkeellä hoidettava sairaus tai vamma, korvauksen hakijan muut sairaudet ja kokonaisterveydentila, hänen saamansa hoito ja hoitotoimenpiteet sekä kyseinen lääke ja muu mahdollinen lääkitys. Syy-yhteys arvioidaan lääketieteellisen tietämyksen ja kokemuksen perusteella. Pelkästään ajallinen yhteys eli se seikka, että oireet ovat ilmaantuneet lääkkeen käytön aikana tai pian käytön jälkeen, ei riitä todistamaan lääkkeen käytön ja vahingon välistä todennäköistä syy-yhteyttä.
Vakuutuslautakunnan käytössä olevan selvityksen mukaan A on saanut Comirnaty-koronavirusrokotteen ensimmäisen annoksen 23.4.2021 ja toisen annoksen 16.7.2021. A on 28.6.2021 hakeutunut terveyskeskukseen kesäkuun 2021 puolivälissä alkaneen ja vähitellen pahentuneen oikean lonkan kiputilan vuoksi. A:lla on diagnosoitu ison sarvennoisen limapussintulehdus, jota on hoidettu kortisonipistoksilla. Oikean lonkan oireisto on A:n ilmoituksen mukaan sittemmin rauhoittunut. Vasemman lonkan kipuoireilun vuoksi A on hakeutunut terveyskeskuslääkärin vastaanotolle 7.3.2022. Magneettitutkimuksessa 7.4.2022 on todettu rakenteellisesti ahtaat lonkkanivelet (CAM-FAI). Kummassakin lonkassa on todettu kulumaa. A:n vasemman lonkan oireiden on katsottu johtuvan lonkan nivelrikosta ja A:sta on tehty lähete keskussairaalaan tekonivelleikkauksen harkintaan.
Nivelrikko on koko nivelen sairaus, joka voi aiheuttaa muutoksia niin nivelrustossa, luussa kuin nivelkapselissakin. Sille on tyypillistä rustopinnan vaurioituminen ja nivelruston osittainen häviäminen nivelpinnoilta. Nivelrikon perimmäistä syytä ei tiedetä. Vaaratekijöitä ovat ikääntyminen, perimä ja alaraajojen nivelissä ylipaino, minkä lisäksi nivelrusto saattaa vaurioitua myös nivelvammoissa ja niiden jälkeisestä nivelen epävakaudesta, virheasennoista, liian raskaasta liikunnasta ja työstä. Nivelrikossa ruston tuhoutuminen saa ylivallan rustoa korjaavista tekijöistä. Vaurioitunut nivelrustokudos ei parane ennalleen ja muutokset etenevät yleensä hitaasti vuosien kuluessa. (Lääkärikirja Duodecim 12.6.2021: Nivelrikko (artroosi). Laatinut fysiatrian erikoislääkäri Timo Pohjolainen.) Vakuutuslautakunta toteaa, että A:lla on todettu rakenteellisesti ahtaat lonkkanivelet, mikä on nivelrikolle altistava tekijä.
Vakuutuslautakunta pitää esitetyn lääketieteellisen selvityksen perusteella todennäköisenä, että A:n lonkkien kipuoireet johtuvat todetuista lonkan kulumamuutoksista eli nivelrikosta, minkä lisäksi oikeassa lonkassa on kesällä 2021 todettu ison sarvennoisen limapussintulehdus. Vakuutuslautakunta toteaa edellä kerrottuun viitaten, että nivelrikko on tyypillisesti hitaasti etenevä nivelen sairaus. Se ei sovi rokotteen aiheuttamaksi. Comirnaty-rokotteen ei tiedetä aiheuttavan myöskään limapussintulehduksia. Vakuutuslautakunta katsoo, ettei A:n lonkkien oireilu ole todennäköisessä syy-yhteydessä Comirnaty-rokotteen antamiseen. Lautakunta pitää vakuutusyhtiön kielteistä korvauspäätöstä vakuutusehtojen mukaisena.
Lopputulos
Vakuutuslautakunta ei suosita muutosta vakuutusyhtiön korvauspäätökseen.
Vakuutuslautakunta oli yksimielinen.
VAKUUTUSLAUTAKUNTA
Puheenjohtaja Norio
Sihteeri Laine
Jäsenet:
Jokelainen
Järvinen
Mervaala
Soinila