Haku

FINE-062586

Tulosta

Asianumero: FINE-062586 (2024)

Vakuutuslaji: Vastuuvakuutus

Ratkaisu annettu: 18.01.2024

Toiminnan vastuuvakuutus. Vesihuoltolaitoksen vastuu vuotovahingosta.

Tapahtumatiedot

Vahinkoilmoituksen 18.4.2023 mukaan tontin B puolella tonttijohdossa vesiputki oli vuotanut. Vuotovesi oli ajautunut A:n omistaman kiinteistön salaojiin ja aiheuttanut vesivahingon vahinkoa kärsineen A:n omistamaan kiinteistöön. A haki korvausta vesihuoltolaitoksen vastuuvakuutuksesta.

Antamassaan korvauspäätöksessä vakuutusyhtiö on kieltäytynyt korvaamasta vahinkoa, koska vuotanut vesiputki oli tontin B puolella tonttijohdossa. Vesihuoltolaitoksen vesihuollon yleisissä toimitusehdoissa sekä vesihuoltolaitoksen ja kiinteistön välisessä liittymissopimuksessa on määritelty, että tonttijohto venttiileineen kuuluu liittyjän kunnossapitovastuulle liittyjän omalla kustannuksella. Yleisissä toimitusehdoissa on määritelty, että kiinteistön tonttijohtoja ovat tonttivesijohto ja tonttiviemärit niihin kuuluvine venttiileineen. Koska vahinko ei ollut aiheutunut vakuutuksenottajana olevan vesihuoltolaitoksen kunnossapitovastuulla olevasta vesijohdosta eikä vesihuoltolaitos ole toiminnallaan aiheuttanut vuotoa, ei vesihuoltolaitos ole korvausvastuussa aiheutuneesta vahingosta, eikä vahinkoa siksi korvattu vastuuvakuutuksesta.

Asiakkaan vaatimukset ja vakuutusyhtiön kanta

A on pyytänyt FINEn ratkaisusuositusta aiheutuneiden vahinkojen korvaamisesta vastuuvakuutuksen perusteella.

Vakuutusyhtiö on vastineessaan toistanut korvauspäätöksessä esitetyt seikat ja viitannut vakuutusehtoihin ja katsonut edelleen, ettei se ollut korvausvelvollinen. Vakuutusyhtiö on todennut, että toiminnan vastuuvakuutuksesta korvataan vahinkoja, joista vakuutuksenottaja on voimassa olevan oikeuden mukaan korvausvastuussa. Käsiteltävässä tapauksessa vuotanut tonttijohto venttiileineen ei kuulu vakuutuksenottajan kunnossapitovastuulle, eikä vakuutuksenottaja ole vastuussa tonttijohdon vuodosta aiheutuneista vahingoista.

Vakuutuksenottajan kuuleminen

FINE on varannut vakuutuksenottajana olevalle vesihuoltolaitokselle mahdollisuuden lausua asiasta. Vakuutuksenottajalla ei ole ollut lisättävää asiaan.

Sopimusehdot

Asiaan sovellettavien 1.1.2022 alkaen voimassa olleiden vastuuvakuutuksen ehtojen kohdan 3.1 mukaan vakuutuksesta korvataan vakuutetussa toiminnassa vakuutuksen voimassaoloalueella toiselle aiheutettu henkilö- ja esinevahinko,

- joka todetaan vakuutuskauden aikana ja
- josta vakuutuksenottaja on voimassa olevan oikeuden mukaan korvausvastuussa. (…)

Vesilaitoksen yleisten toimitusehtojen kohdan 1.11 mukaan kiinteistön vesi- ja viemärilaitteistoja (kvv-laitteistoja) ovat kiinteistön laitteistot talous-, sammutus-, jäte- sekä huleveden ja perustusten kuivatusvesien johtamiseksi.

Kiinteistön tonttijohtoja ovat tonttivesijohto ja tonttiviemärit niihin kuuluvine venttiileineen. Tonttivesijohto on talousveden johtamista varten asennettu liittämiskohdan ja kiinteistön vesimittarin välinen johto. Tonttiviemäri on liittämiskohdan ja rakennuksen välinen viemäri, joka on asennettu jäteveden johtamista varten. Tonttiviemäri on myös liittämiskohdan ja kiinteistön hulevesilaitteiston välinen huleveden ja perustusten kuivatusveden johtamiseksi asennettu viemäri. 

Kohdan 8.6 mukaan (…) laitoksen verkostoon liitetyn kiinteistön omistaja tai haltija vastaa kiinteistön vesihuoltolaitteistosta liittämiskohtaan saakka. Asiakas vastaa kiinteistökohtaisten kvv-laitteiden kunnosta. Asiakkaan on säännöllisesti tarkastettava ja kunnossapidettävä kiinteistökohtaiset kvv-laitteensa kuten vesijohtopaineen korottamiseen ja alentamiseen, viemäriveden pumppaukseen, käsittelyyn ja padotukseen varautumiseen, vedensaannin ja viemäriveden johtamisen katkoksiin varautumiseen sekä muut vastaavat laitteet. (…)

Ratkaisusuositus

Asiassa on kyse sen arvioimisesta, onko vakuutuksenottajana oleva vesihuoltolaitos korvausvastuussa A:n omistamalle kiinteistölle aiheutuneesta vesivahingosta.

FINEn käytettävissä olevien asiakirjojen perusteella vuotovahinko on johtunut siitä, että tontin B puolella tonttijohdossa vesiputki oli vuotanu ja vuotovesi oli ajautunut A:n omistaman kiinteistön salaojiin aiheuttaen vesivahingon. Asiakirjoista ei ilmene, että rikkoutuminen olisi johtunut vesihuoltolaitoksen toiminnasta tai huolimattomuudesta. Asiakirjojen mukaan vuoto on ollut tonttijohdossa ja kyseisessä tapauksessa kunnossapitoraja on tontin rajalla.

Vesihuoltolaitoksen vesihuollon yleisissä toimitusehdoissa sekä vesihuoltolaitoksen ja kiinteistön välisessä liittymissopimuksessa on määritelty, että tonttijohto venttiileineen kuuluu liittyjän kunnossapitovastuulle liittyjän omalla kustannuksella.

Selostamillaan perusteilla FINE katsoo, ettei vuotanut tonttijohto kuulu vakuutuksenottajan kunnossapitovastuulle, eikä vakuutuksenottaja siten ole vastuussa A:lle aiheutuneista vahingoista. Näin ollen myöskään vakuutusyhtiö ei ole ollut velvollinen korvaamaan vahinkoa vesihuoltolaitokselle myöntämänsä vastuuvakuutuksen perusteella.

Lopputulos

FINE ei suosita muutosta asiassa.

FINE
Vakuutus- ja rahoitusneuvonta

Jaostopäällikkö Hanén                                                
Esittelijä Hyytiäinen

Tulosta